HPV Virus i Kondilomi - Sve Što Treba Da Znate

Šapica Blog 2024-12-10

Sve informacije o HPV virusu, kondilomima, dijagnozi i lečenju. Da li vakcine protiv HPV-a deluju i ko je kandidat za njihovo primanje?

HPV Virus i Kondilomi - Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice - sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova zdravstvena tegoba izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti prelaska u kancer.

Šta je HPV virus?

Humani papiloma virus (HPV) izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa, a ređe kože testisa. Virus ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi.

Vrste HPV virusa

Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju nekoliko različitih vrsta bradavica kod ljudi: kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome. Oko 30 tipova izaziva polne kondilome.

Virusi su klasifikovani po brojevima i većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak. HPV tipovi 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne, dok HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi i ne izazivaju rak.

Kako se prenosi HPV?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete, gde novorođenče često biva inficirano i dobija laringealne papilome (kondilomi u grlu).

U teoriji su opisani i kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksualnog odnosa sa zaraženom osobom, ali je ova pojava u praksi dosta retka. Moguće je i širenje kondiloma po telu - prenošenje virusa sopstvenim rukama sa svojih bradavica na neinficirana mesta.

Dijagnoza i klinička slika

Kod muškaraca se kondilomi najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji, dok se kod žena najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini.

To su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje. U početku su mali, kasnije mogu narasti i biti vrlo voluminozni.

Da li kondilomi prelaze u rak?

Preobražaj kondiloma u rak grlića materice najčešći je kod žena. Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo drugih štetnih faktora kao što su zaraženost herpes simpleks virusom, loš imunološki status i pušenje.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (spaljivanje tečnim azotom)
  • 0,5% rastvor podofilotoksina
  • Rastvore trihlorsirćetne kiseline
  • 5-fluoracil krem
  • Lasersko uklanjanje (posebno efektno za unutrašnje kondilome)

Sve navedene metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne bave se uzrokom - samim virusom. Važno je napomenuti da se kondilomi često vraćaju, pa je potrebno više terapija.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi u toku cele trudnoće, a moguće je raditi laserske vaporizacije vagine i vulve.

Vakcine protiv HPV-a

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV-a - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i time blokiraju ovaj virus da dovede do pojave karcinoma.

Vakcine se preporučuju devojkama u dobi između 9 i 26 godina, a najveći efekat imaju u slučajevima gde prethodno nije bilo nikakvih genitalnih infekcija. Daju se u tri doze, sa određenim vremenskim razmacima.

Značaj drugog mišljenja

Kao što možemo videti iz iskustva, ponekad se dogodi da različiti lekari daju različite dijagnoze. Zato je uvek pametno potražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre nego što se odlučite za određenu terapiju, posebno ako uključuje hiruršku intervenciju.

Kondilomi su kompleksan problem koji zahteva strpljenje i svestran pristup. Ključno je ne paničiti, informisati se i konsultovati sa stručnjacima kako biste dobili najbolju moguću terapiju za vaš konkretan slučaj.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.